Rośliny w ogrodzie sadzi się nie tylko bezpośrednio w gruncie. Również mogą zostać umieszczone w dekoracyjnych donicach, które nie tylko nadają im piękny wygląd, ale także ułatwiają ich przenoszenie. Jak wybrać najlepsze donice do ogrodu?

Donice ogrodowe z ceramiki

Jednym z najpopularniejszych typów pojemników w ogrodach są donice dekoracyjne wykonane z ceramiki. Wypalana glina, z której powstają, jest odporna na czynniki pogodowe, a także może przybierać różnorodne formy.

Ceramiczne donice ogrodowe można dopasować każdej aranżacji. Do tej w stylu rustykalnym, boho i klasycznym doskonale pasują doniczki gliniane jak wazy w śródziemnomorskim stylu oraz donice szkliwione z malowanymi dekorami. Oryginalny efekt można uzyskać, zestawiając ze sobą donice w rozmaitych stylach i wielkościach.

Do nowoczesnych ogrodów można wybrać donice w prostych, minimalistycznych kształtach, na przykład kwadratowe, stożkowe w kolorach bieli, brązu, szarości.

Metalowe donice ogrodowe

Donice ogrodowe z metalu są wytrzymałe i pasują do wielu aranżacji, by łatwo stworzyć piękną kompozycję z roślin.

Klasyczne donice dekoracyjne z metalu to głównie cynkowe wiaderka, korytka i balie, które świetnie wyglądają w rustykalnych przestrzeniach. Z kolei w nowoczesnych ogrodach doskonale będą prezentowały się donice metalowe na stojakach oraz efektowne donice z polerowanej stali o lustrzanym efekcie.

Dekoracyjne donice z technorattanu

Chociaż dekoracyjne donice również wyplata się z naturalnego rattanu, czyli liści palmowych, to jednak obecnie zamiast nich częściej wybiera się donice z technorattanu, czyli z jego odpowiednika wykonanego z tworzywa sztucznego.

Technorattanowa plecionka jest efektowna, a przy tym wytrzymała i odporna na czynniki pogodowe. Donice z technorattanu to głównie modele o geometrycznych formach, które doskonale nadają się na tarasy, balkony, ganki.

Betonowe donice ogrodowe

Interesującą propozycją jest donica dekoracyjna wykonana z betonu. Stosuje się wtedy specjalny rodzaj betonu architektonicznego o wysokiej odporności na warunki atmosferyczne i gładkim wykończeniu dla estetycznego efektu.

Donice betonowe to wiele modeli do wyboru, na przykład donice z płyt betonowych w kształcie kwadratowym, prostokątnym. Dostępne są też donice okrągłe i owalne. Z takich donic betonowych można tworzyć efektowne wygrodzenia i kompozycje przestrzenne.

Z betonu wykonuje się również donice klasyczne. Popularne są donice w stylu śródziemnomorskim, donice z figurami. Po pomalowaniu mogą imitować donice ceramiczne, beczki, wydrążone belki drewna.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://barokko.pl/pol_n_Donice-179.html.

Comments are closed.