Z roku na rok rośnie liczba rozwodów. Niestety, znaczna część bliskich do niedawna osób rozstaje się w złych relacjach, co przekłada się na przebieg postępowania w sądzie. Majątek i kontakty z dziećmi stają się obiektami zaciętej walki. Co warto wiedzieć  o rozwodzie z orzekaniem o winie? Sprawdź!

Walka na noże

O tym, czy wnosimy o rozwód z orzekaniem czy bez orzekania o winie musimy zdecydować już na początkowym etapie postępowania, czyli w momencie sporządzania pozwu. We wniosku składanym do sądu powinno znaleźć się dokładne uzasadnienie takiej decyzji. Wśród najczęściej pojawiających się w pozwach przyczyn wymienić można zdradę, niezaspokajanie podstawowych potrzeb rodziny, nałogi (głównie uzależnienie od alkoholu i hazardu) przemoc psychiczną i fizyczną. 

Osoby obarczające winą za rozpad pożycia drugą stronę muszą przygotować się na długie i wyczerpujące psychicznie postępowanie. Tego typu sprawy mogą ciągnąć się długimi miesiącami, a nawet latami. Dociekanie swoich praw wymaga uzbrojenia się w cierpliwość. Aby wydać pomyślny wyrok, sąd musi zebrać materiał dowodowy. W tym celu konieczne jest przesłuchanie świadków i zebranie opinii biegłych. Nieocenioną pomocą podczas procesu będzie zaufany prawnik. Doświadczona osoba nie tylko będzie czuwać nad wszystkimi formalnościami i będzie godnym reprezentantem Twoich interesów na sali sądowej, ale również wsparciem psychicznym w kryzysowych momentach. 

Konsekwencje

Osoba uznana za winną rozpadu małżeństwa zostaje obciążona kosztami sądowymi. Co ważne, poszkodowana strona ma prawo do pobierania od byłego małżonka alimentów nie tylko na małoletnie dzieci, ale również na siebie. Na stronie adwokat-katowice.info.pl znajdziesz więcej praktycznych informacji na temat rozwodów i kontakt do prawników specjalizujących się w prawie rodzinnym.

Comments are closed.