Markiza to coraz bardziej popularne rozwiązanie. Świetnie sprawdza się zarówno w przypadku domów jednorodzinnych, jak i lokali usługowych. Istnieją ich różne rodzaje, z czego każdy z nich posiada swoje zalety. Dowiedz się, który z nich najlepiej sprawdzi się w Twoim domu. 

Markiza – co to takiego?

Markiza to konstrukcja, która przypomina zadaszenie wykonane z tkaniny. Działa ona na podobnej zasadzie, co rolety – może być zwijana i rozwijana w zależności od potrzeb. Jej główną funkcją jest ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem. Z tego powodu często jest stosowana nad tarasami, ogrodami zimowymi, a także na zewnątrz kawiarni czy restauracji. Pełni ona również funkcję ozdobną. Markizy mogą wzbogacić aranżację ogrodu i uatrakcyjnić wygląd elewacji.

Zalety markiz

Najważniejszą zaletą markiz każdego rodzaju jest to, że skutecznie chronią one przed słońcem. Zapewniają schronienie w cieniu w upalne dni, a dodatkowo zabezpieczają wnętrze domu przed nagrzewaniem się. Ważnym plusem tego typu produktów jest ich wytrzymałość i odporność na działanie czynników atmosferycznych. Wbrew powszechnej opinii, tkanina nie blednie od słońca – jest pokryta powłoką, która zatrzymuje promienie UV. Materiał markiz jest także zaimpregnowany, dzięki czemu mogą one stanowić schronienie przed lekkim deszczem. Części konstrukcyjne natomiast wykonane są z aluminium, które jest odporne na działanie wilgoci, wiatru i niskich temperatur. 

Markizy – rodzaje

Ze względu na budowę, wyróżnia się dwa rodzaje markiz. Dostępne są takie, które wyposażone są w kasetę oraz modele, które jej nie posiadają. Kaseta stanowi metalową obudowę, która zasłania zwiniętą część markizy. Wykonana jest ona z aluminium i chroni rulon materiału z każdej strony. Po złożeniu markizy wszystkie jej części są wewnątrz kasety. Główną zaletą tego modelu jest to, że tkanina nie jest narażona na działanie wilgoci. Nie ma także konieczności zdejmowania jej na zimę. Markiza w kasecie jest bowiem montowana na stałe. 

Markiza bez kasety

Markiza bez kasety stanowi znacznie mniej kosztowną opcję. Pełni ona swoje funkcje tak samo dobrze, co markiza w kasecie – również chroni taras przed słońcem i deszczem. Także prezentuje się estetycznie i dostępna jest w wielu kolorach i wzorach. Jej wadą jest jednak to, że poza sezonem konieczny jest jej demontaż. W czasie zimy byłaby bowiem narażona na działanie śniegu, deszczu, wilgoci i niskich temperatur. Demontaż nie jest jednak trudnym zadaniem i można wykonać go samodzielnie. 

Markizy – z kasetą czy bez kasety?

Zarówno markizy z kasetą, jak i te bez posiadają swoje zalety. W obu przypadkach warto jednak zwrócić uwagę na jakość wykonania. Najlepiej sprawdzą się solidne, wytrzymałe markizy, jak np. te dostępne w sklepie Rolety-Żaluzje-Katowice.pl. Wybór powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb domowników, a także do możliwości budżetowych. Przykładowo, osoby starsze lub z ograniczonymi możliwościami poruszania się powinny zdecydować się na model w kasecie. Dodatkowym jego atutem byłby w tym przypadku elektryczny system sterowania. Jeśli jednak jest się w pełni zdrowia, w zupełności wystarczy markiza bez kasety. Montaż i demontaż tej osłony wykonuje się tylko raz w roku, nie jest to więc bardzo wymagające. 

Comments are closed.