Z różnych przyczyn wakacje zorganizowane przez biuro podróży mogą zostać nagle odwołane. Każdy wolałby tej sytuacji uniknąć, ale życie pisze różne scenariusze i potrafi płatać figle, dlatego też doświadczeni turyści, często korzystający z podobnych turystycznych usług, zwykle nie są szczególnie zaskoczeni takim obrotem spraw. Odwołane wakacje z biurem podróży nie oznaczają jednak tego, że z tych wakacji w ogóle nie da się jakkolwiek skorzystać. Zazwyczaj w przypadku takiej sytuacji biura podróży proponują turystom dwie alternatywy w zamian. Pozwalają im albo skorzystać z innego wyjazdu, albo uzyskać zwrot pieniędzy za wyjazd.

Kilka sprawdzonych scenariuszy

Pierwsza opcja zwykle jest wybierana częściej, bo skoro ktoś już wcześniej zabukował dla siebie jakieś wczasy, na ogół chce, by one rzeczywiście się odbyły, choćby i kosztem zmiany swoich pierwotnych planów i wyboru innego miejsca do wypoczynku. Czasami takie spontaniczne decyzje okazują się początkiem pięknej życiowej przygody.

Musząc zmienić nagle kierunek wczasów z biurem podróży i mając już ograniczony, zasugerowany przez kogoś wybór, turysta może mimowolnie udać się do miejsca, którego sam dla siebie nigdy by nie wybrał. Bardzo często jest to niezwykła szansa na nabranie zupełnie nowych doświadczeń i przeżycie czegoś ciekawego. Zamiast wycieczki do Egiptu, można wybrać się na wakacje do Turcji. Można też odwiedzić Hiszpanię, Bułgarię czy inne, ciekawe destynacje.

Oczywiście taki alternatywny wyjazd zawsze ma się odbyć w tym samym czasie, w którym miały się odbyć pierwotnie zaplanowane wakacje. Biuro podróży samo oferuje klientom kilka propozycji innych wycieczek i pozwala im samodzielnie zadecydować o tym, czy chcą z nich skorzystać, czy wolą jednak całkowicie zrezygnować z jakiegokolwiek wyjazdu w tym terminie.

Czasem bywa tak

Jeżeli natomiast, w przypadku odwołania wyjazdu z powodu np. odmowy przyjęcia gości przez hotel w danym terminie albo anulowania przelotów do konkretnego miejsca, podróżny nie będzie chciał skorzystać z żadnego alternatywnego wyjazdu z biurem podróży. Wtedy przysługuje mu prawo do odzyskania wpłaconych pieniędzy. Zwykle ten zwrot jest całościowy, choć szczegółowe informacje na ten temat zawsze powinny występować w regulaminie wycieczki, który to regulamin klient sam podpisuje i ma do niego jasny wgląd.

Comments are closed.