Drzewa jak i wszystkie inne rośliny pełnią dla człowieka funkcje zarówno estetyczne, jak i terapeutyczne. Nic więc dziwnego, że lubimy się nimi otaczać. Im bardziej efektowna roślina, tym większym cieszy się powodzeniem i jest ozdobą zarówno mieszkań, jak i tarasów, balkonów czy ogrodów. Z całą pewnością można powiedzieć to o drzewku bonsai.

Historia drzewek bonsai

Bonsai to miniaturowe, karłowate drzewko, które rośnie w płaskim, dużym naczyniu, a dzięki temu rośliny te odznaczają się płytkim systemem korzeniowym i nie osiągają wielkich rozmiarów. Miniaturki zależnie od tego, jakim zabiegom się je poddaje, mogą osiągać bardzo ciekawe, fantazyjne kształty, co przekłada się na ich dodatkową atrakcyjność.

Historia bonsai wywodzi się z Chin. Już w VIII wieku n.e. hodowlą tych drzewek zajmowała się arystokracja oraz osoby duchowne. Jako że jest to roślina długowieczna, to może być ona przekazywana z pokolenia na pokolenie. Bonsai można hodować zarówno z gatunków drzew iglastych, jak i liściastych. Najpopularniejsze są te najbardziej długowieczne, np. dąb, sosna, świerk, cis czy jałowiec. Tym samym sosna bonsai może żyć nawet 700 lat.

Hodowla sosny bonsai

Sosna bonsai to roślina, którą można zarówno kupić gotową, jak i samodzielnie ją wyhodować, ale nie jest to proces łatwy ani krótki. Pięknie ukształtowane drzewko sosny karłowatej wymaga co najmniej kilkuletniej odpowiedniej pielęgnacji oraz innych zabiegów, które zagwarantują pożądany wygląd drzewka.

Już same piękne, zdrewniałe pędy i krótkie igiełki są niesamowite, ale największą wagę przywiązuje się do kształtu drzewka. Takimi zabiegami jak przycinanie, uszczykiwanie czy owijanie drutem osiąga się niepowtarzalne efekty i sprawia, że każdy jeden okaz jest jedyny w swoim rodzaju.

Ze względu na kształt pnia i pochylenie do doniczki wyróżnia się liczne style kształtowania sosny bonsai. Najpopularniejsze z nich to styl wyprostowany regularny i nieregularny, kaskadowy, miotlasty, bliźniaczy, pochylony, ukształtowany przez wiatr czy literacki.

Aranżacje z drzewkiem bonsai

Sosna bonsai to świetny wybór zarówno do wnętrza domu, jak i ogrodu, balkonu czy tarasu. Jest odporna na czynniki atmosferyczne i bardzo dobrze radzi sobie w naszym polskim klimacie. W każdym tym miejscu będzie wyjątkową ozdobą.

Będzie odpowiednia zarówno do stylów klasycznych, jak i nowoczesnych, w tym przede wszystkim sprawdzi się w modnym minimalizmie. Dobrze współgra z kamieniem, drewnem oraz innymi materiałami. Warto pamiętać, że to na tyle efektowne drzewko, że nie powinno być zestawiane z innymi roślinami.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Trachycarpus fortunei.

Comments are closed.